fbpx

OSB

OSB ürünleri günümüz modern yapı uygulamaları ve daha birçok farklı uygulamalar için mükemmel çözümler sunmaktadır. Basit anlamda OSB ürünü, uzun ve ince imal edilmiş bir çok yonganın üç ayrı katman halinde, birbirlerine dik açı ile yönlendirilmiş ve katmanlanmış olarak sıkıştırılması ile oluşmaktadır.

Osb Modelleri

Osb, sunta levhaya benzer tasarıma sahip bir tür levhadır. Yapıştırıcıların eklenmesi ve pulların sıkıştırılması ile meydana getiriliyor. Özellikle inşaat sektöründe kullanılıyor. Günümüzde kontrplaklardan daha çok yaygın bir şekilde kullanılan levha türleri olmuştur.

Osb Kullanım Alanları

Osb levhalar genellikle inşaat sektöründe kullanılan panellerdir. Uygulama alanı oldukça geniştir. Bu levhalar genellikle daha az maliyete sahip olması sebebi ile kullanılır. Bu osb fiyatları diğerlerine göre daha uygundur. Kullanım alanları ise şunlardır;
  • Döşeme,
  • Çatı kaplama,
  • Duvar kaplama,
  • Dekorasyon,
  • Reklam panosunda,
  • Sahne dekorunda.
Ayrıca endüstriyel alanlarda ambalajlama, palet üstü ve döşeme işlerinde kullanılıyor.

Osb Levha Modelleri

Osb levhalar, kullanılan sektöre ve çeşitli çevresel faktörlere göre farklı türleri yer alıyor. Kontrplaklar gibi oldukça hassas olan bu levhalar, mühendislik uygulamalarına has bir üründür. Marangozluk işlerinde de farklı kulanım alanlarına sahiptir. Uygun fiyatlı ve oldukça kaliteli malzemelerdir. Tüm Türkiye’ ye Konya osb olarak tedariki sağlanıyor. Osb levhalar, ahşap tellerin katmanlar şeklinde birbirine bastırılması ile elde edilir. Genel olarak uzunlamasına uygulanır. Orta katmanda ise çapraz şekilde uygulanır. Osb levhaların Osb 1, Osb 2, Osb 3, Osb 4 olarak çeşitleri yer alıyor. Osb 1 genellikle kuru ortamlarda, mobilyalarda ve panolarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Osb 2, yük taşıyıcı levhalardır. Osb 3, nemli ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Osb 4 ağır işlerde ve ağır yük taşımak için tasarlanan levhalardır.

Kalitesi

Osb levhalar suya dayanıklı ve oldukça kaliteli levhalardır. Su geçirmez olan bu levhalar, reçine kokteyli ile doldurularak güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlıyor. Yük taşıma uygulamalarında da kullanılıyor. Alt zemin, çatı ve duvar gibi bölümlerde kullanılıyor. Su yalıtım sistemlerinde de kullanım tercih ediliyor. Bu levhaların en önemli özelliklerinden biri de, ahşap tellerin geometrik yapısı ve panel içerisindeki yönleridir. Osb levhalar pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Zımpara kullanılarak yüzey kalitesi daha da geliştirilebilir. Aynı zamanda Konya osb fiyatı da uygundur.

Ölçüleri

Osb levhalar sert ağaçlar ve yumuşak ağaçları içeriyor. Ağaç iplikler uzunlamasına kesilir. Osb levhalarda kullanılan ağaç teller ise 75 mm genişliğe sahiptir. Bu konuda Konya osb modelleri tercih edilebilir.

Osb Levhaların Neme karşı Dayanıklı Mı?

Yüksek seviyede nem miktarına sahip alanlarda kullanılacak ise, kontrplak tercih etmekte fayda vardır. Kontrplaklar su geçirmez özelliğine sahiptir. Levhalar kolayca şişer. Nem aldıkça da kötü görünüme sahip olur. Bu durumda da Osb levhalar güçlü yapısını kaybeder. Aynı zamanda levhalar ağırlaşır ve güvenlik konusunda da riskler oluşturur.

Levhaların İşlenmesi Kolay Mı?

Yonga levhalar, vidalara karşı dayanıklılık gösteremeyebilir ve ayrılabilir. Bu konuda kontrplaklar daha dayanıklı olabiliyor. Aynı zamanda kontrplaklar daha hafif bir yapıya sahiptir. Farklı yerlere taşınması da oldukça kolaydır. Duvar panellerinden yapılmış olan dolaplar ve tekerlekli mobilyalar için idealdir. Özellikle Konya orman ürünleri tercih edilebilir.