3 ADIMDA LAMİNAT PARKE TEMİZLEME REHBERİ

Yaşam alanlarınızın en konforlu ve pratik detaylarından laminat parkeler çoğunlukla doğal görünümlü, uzun ömürlü ve uygun fiyatlı olmaları nedeniyle birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Laminat parkeleri, ilk günkü şıklığıyla kullanmaya devam etmek içinse, parkelerinizi sık sık temizlemeniz ve doğru ürünler yardımıyla bakımını gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ahşap oranı yüksek olan laminat parkelerinizi pratik ve güvenli bir biçimde temizlemek için, size özel hazırladığımız laminat parke temizleme rehberine göz atın.

3 ADIMDA LAMİNAT PARKE TEMİZLEME REHBERİ

Toz Alma

Aydınlatma konusu genellikle sona bırakılır ancak biz bu konunun birçok kararda da belirleyeceği olacağını düşündüğümüzden en başa almak istiyoruz. Tabii burada aydınlatmadan kastımız yalnızca yapay ışıklandırmalar değil, evinizin aldığı doğal ışığa bağlı olarak, fikirlerinizi uygulayacağınız alanı daha aydınlık ve ferah bir görünüme kavuşturmak. Bunun için uygulayabileceğiniz birçok yöntem mevcut. Öncelikle çok fazla ışık almayan bir alanda gerçekleştirecekseniz, açık renkli duvar boyaları, geniş ve yine açık renkli yer kaplamalarını tercih ederek daha geniş ve aydınlık bir his veren alanlar elde edebilirsiniz. Eğer yapay ışıklandırmalardan yardım almak istiyorsanız, bu aydınlatmaları yüksek olarak konumlandırmaya özen gösterin. Işıklandırmalarınızın normalden çok büyük ya da çok küçük olması da, görsel olarak alacağınız verimi düşürebilir. Son olarak, tasarımcıların ‘negatif alan’ olarak tabir ettiği, yaşam alanınızdaki boş alanları çoğaltmaya gayret edin. Hem sizin hem de yaşam alanlarınızın nefes almasına olanak sağlayan negatif alanlar, büyük bir özenle çizdiğiniz dekoratif çizgileri vurgular ve gözlerinizi dinlendirir.

Doğru Malzemeyi Seçme

Süpürme işlemini tamamladıktan sonra, sıra geldi silmeye. Tüm parkeler için oldukça kritik bir süreç olan silme işlemi gerçekleştirilirken, laminat parkeler için de oldukça dikkatli davranılması gerekiyor. Burada önemli olan ilk adım, parkenize uygun temizlik malzemesini seçmek. Sert kimyasallar sebebiyle zarar görebilecek parke yüzeylerinin ahşap zeminler için üretilen özel temizleyicilerle temizlenmesi gerekir. Doğru malzeme seçimi, yalnızca temizlik değil, parkelerinizin bakımını da üstlenir. Böylece, her temizlik işleminde parkelerinizin ömrünü uzatmış olursunuz. Eğer temizlik için kimyasal kullanmak istemiyorsanız, arap sabununu (sıvı veya jel) bir fincan sirke ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu doğal karışım sayesinde parkeleriniz pırıl pırıl bir görünüme kavuşur. Dikkat etmeniz gereken ikinci önemli nokta ise parke yüzeyleri ve sıvı teması. Parke yüzeylerinin fazla miktarda sıvı temasına maruz kalması sonucu, kabardığını ve bir süre sonra çürümeye başlar. Özellikle laminat parkelerde sıklıkla yaşanan bu sorunun önüne geçmek için, silme işlemini nemli bez ya da özel fiber bezlerle gerçekleştirin ve yüzeyin çok fazla sıvıya maruz kalmadığından emin olun.

Kurulama ve Bakım

Parkeleri silerken her ne kadar dikkatli davransanız da, kimi zaman istenmeyen sıvı temasları ya da sudan kaynaklı lekelenmeler oluşabiliyor. Bunları önlemek ve parkelerinizin daha pürüzsüz görünmesi içinse çözüm basit: Kurulama. Silme işleminizi gerçekleştirdikten sonra, tercihen kuru bir mikro fiber bez yardımıyla temizlik gerçekleştirdiğiniz tüm bölümleri kurulayarak üzerinden geçin. Kurulama işlemine ek olarak, parkelerinize yeni bir görünüm kazandırmak için parke cilalama işleminden yararlanabilirsiniz. Ancak bu işlemin çok sık gerçekleştirilmesi hem parke zeminini zedeler hem de parke ömrünü kısaltır.