PARKELER HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Bu ayki blog yazımızda parkeler hakkında genel olarak merak edilen soruları sizler için yanıtladık. Laminat parkelerin yapılışı, sınıflandırılışı, nerelerde hangisini kullanmanız gerektiği, satın alırkan nelere dikkat etmeniz gerektiği gibi pek çok temel sorunun yanıtını bu blogta irdeleyeceğiz.

 

 

En sık tercih edilen laminat parke aslında nedir?

 

İlk olarak laminat parkenin kısa bir tanımını yapacak olursak, ağaç sektörünün yan ürünleri olarak adlandırdığımız talaş gibi ürünlerin yüksek ısılı işlemler altında preslenerek laminat parkenin ortasında kalan HDF adını verdiğimiz kısım oluşturulur ve bu orta tabakanın üzeri yüksek kalitede dekor kağıtları ve koruma tabakası ile kaplandığında laminat parkelerimizin imalatı tamamlanmış olur.

 

Parkeler kaçıncı sınıf olmalıdır?

 

Bu sorunun cevabı parkenin kullanım alanlarına göre belirlenmektedir.

 

Eğer parkeyi kullanacağınız mekan; evler gibi ya da insan trafiğinin az olduğu ofisler gibi, ayakkabı ile dolaşılmayan, aşınmanın çok olmadığı bir mekansa, 31. Sınıf parkeler;

 

Bir önceki maddeye nazaran insan trafiğinin daha yoğun olduğu, biraz daha kalabalık ofis ve mağaza gibi mekanlarda ise 32. Sınıf parkeler;

 

Son olarak, diğer iki maddenin kullanıldığı alanların dışında insan trafiğinin çok yoğun olduğu, istasyonlar, büyük alışveriş merkezleri, hastaneler gibi mekanlarda ise 33. Sınıf parkeler ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Parke satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Bir sonraki blog yazımızda bu konuyu sizler için daha detaylı ele alacağız. Şimdilik kısaca şu özelliklerden bahsedelim.

 

  • Alacağınız parke öncelikle yanmalara dayanıklı olmalıdır.
  • Aşınma problemlerine karşı yüksek kalitede donatılmış olmalıdır.
  • Yapıştırma gerektirmeyen parke sistemleri tercih edilmelidir.
  • Ayak sesi gibi gürültü iletmeyen parkeler tercih edilmelidir.
  • Kullanım açısından size maksimum kolaylık sağlaması için su ve nem geçişini engelleyen parkeler tercih edilmelidir.
  • Evinizde yaşayan bireylerin sağlığı için anti bakteriyel parkeler tercih edilmelidir.