SALONUNUZU DAHA GENİŞ GÖSTERECEK ÖNERİLER

Evinizin en sosyal bölümlerden biri olan salonlar, aynı zamanda ‘misafirlerinizi evinizle tanıştırdığınız’ en önemli alanlardır. Neredeyse her ev için karşılaştığımız “küçük salon problemini” çözerek salonunuzu olduğundan daha geniş göstermek ve salonunuzda bir bahar etkisi yaratmak aslında sandığınızdan çok daha kolay. Yüksek bütçe ve zaman gerektiren büyük değişiklikler yapmanıza gerek kalmadan, küçük salonunuzu çok daha büyük ve ferah bir görünüme kavuşturmanız için tüm salon dekorasyonu ipuçlarını sizler için derledik. Böylece salonunuz hak ettiği görkeme kavuşurken, bahar temizliğinizle birlikte yepyeni bir eve de merhaba diyebilirsiniz.

SALONUNUZU DAHA GENİŞ GÖSTERECEK ÖNERİLER

Mobilya Seçimi ve Konumlandırılması

Salonunuzu daha geniş göstermek için yapacağınız ilk şey, mevcut mobilyalarınızı doğru şekilde konumlandırmak olacaktır. Mevcut alanı çok daha dar gösterecek, büyük ve detaylı oturma grupları yerine tek kanepeler ya da L tipi koltuklar size hem yer kazandıracak hem de çok daha ferah bir his yaratacaktır.

Köşeli koltuklara alternatif olarak tekli kanepe ile farklı renkteki pufları birlikte kombinleyebilirsiniz. Şayet yemek bölümü de salona dahilse yine geniş yemek masaları yerine daha makul boylardaki portatif tasarımları tercih etmelisiniz. Özellikle sehpa, konsol ya da büfe gibi yardımcı mobilyalarda, ışığı yansıtan ve parlak dokulara sahip lake gibi malzemeler kullanılarak tasarlanmış modelleri seçmeye özen göstermelisiniz. Eğer parlak doku ve desenlerden hoşlanmıyorsanız şeffaf görünümlü mobilya ve aksesuarlar da salonunuzun nefes almasına yardımcı olacaktır. Mobilya gruplarınızda koyu renk tercih etmekte serbestsiniz, ancak bu şartlarda onu bütünleyen diğer tüm elementlerde açık renkler ya da desenleri kullanmanız, aradığınız ferah görünümü kazanmanıza yardımcı olacaktır. Mobilyalarınızı konumlandırırken oturma gruplarının uç kısımlarını boşta bırakacak şekilde, masa ya da sehpaların ortalandığı rahat kombinasyonları tercih etmelisiniz.

Parke Seçimi

Daha ferah bir salon için atmanız gereken ikinci önemli adım ise doğru renk ve dokuya sahip parke seçimidir. Tıpkı mobilya seçiminde olduğu gibi açık renkte seçeceğiniz parke modelleri, şık bir illüzyon yaratacak ve salonunuzu olduğundan çok daha geniş gösterecektir. Açık renk tonlarına ek olarak salona bağlanan koridor ya da giriş zeminlerinde, salonda tercih ettiğiniz parke modellerinin aynısını kullandığınız takdirde çok daha geniş bir görünüm elde edebilirsiniz. Açık renkli ve karmaşık olmayan dokulara sahip parke modelleri, ışığı yansıtır ve salonunuza çok daha geniş bir görünüm kazandırabilir. Eğer ilhama ihtiyaç duyarsanız AGT parke model çeşitlerine göz atabilir ve bu zengin çeşitlemeler içerisinde, salonunuza en uygun açık renk modeli bulabilirsiniz. Natura Line’dan Nil, Natura Slim’den Minori ve Concept 10 mm Serisi’nden Concept Centro ve Concept Casella, salonunuza aradığı ferahlığı kazandırabilir. Daha fazla seçeneğe ulaşmak için AGT parke modellerine bir göz atın.

SALONUNUZU DAHA GENİŞ GÖSTERECEK ÖNERİLER

Duvar Kaplamaları ve Renk Seçimleri

Geniş ve ferah bir salon atmosferi yakalamak için dekorasyon tercihlerinizde açık renkler ve sade tonların kullanılması gerektiğinin altını çizdik. Ancak bu, duvar kaplama ve renk seçimlerinizde de aynı yolu izlemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Aksine koyu renklerle yapabileceğiniz çok fazla şey var. Koyu renkler, duvar köşelerini gizleyebilmesi sebebiyle daha geniş bir mekan algısı yaratmak adına ideal bir çözüm olacaktır. Öte yandan yanlış renkleri kombinleyerek ışığın emilmesine sebep olabilir ve daha ferah bir alan elde etmek isterken tam tersi bir atmosfer yarabilirsiniz. Bu nedenle renk seçiminizi dikkatli yapmalı ve bu seçimi yaparken ev tekstili ve yer kaplamalarını birlikte düşünmelisiniz.

Eğer koyu renklerle aranız yoksa duvarlardan yalnızca bir tanesinde ya da daha ufak bir alanda koyu renkleri kullanıp salon genelinde açık tonları tercih edebilirsiniz. Hatta aynı rengin farklı tonlarını bir arada kullanarak da benzer bir sonuca ulaşabilirsiniz. Her duvar için ayrı renk tercih etmek de salonunuzda daha dinamik bir görünüm kazanmanıza yardımcı olabilir. Salonunuza şık bir görünüm kazandırmak için duvar kağıtlarından yararlanmak isterseniz dikey çizgili duvar kağıtların tercih ederek yine küçük bir göz yanılmasıyla salonunuzun tavanını daha yüksek gösterebilirsiniz.

Kontrast Detaylar ve Aynalar

Salon dekorasyonunuzda ağırlıklı olarak açık renkleri tercih ettiyseniz farklı aksesuar ve detaylar üzerinde bu açık renklere kontrast yaratacak koyu ya da canlı renkleri kullanarak ferahlık hissini artırabilirsiniz. Bu noktada seçenekleriniz neler mi? Dikkat çekici desenlere sahip, çiçekli ya da geometrik duvar kağıtları, koyu renk puflar, parlak detaylara sahip lamba ya da avizeler, duvar rengine paralel olarak daha açık ya da daha koyu renk tercih edilen uzun perdeler seçeneklerinizden yalnızca birkaçı. Söz konusu dikkat çekmek olunca değerlendirebileceğiniz bir diğer güçlü aday ise aynalar. İsterseniz duvardan duvara kullanabileceğiniz, isterseniz de farklı boyutlarda olmak üzere salonun farklı noktalarına yerleştirebileceğiniz aynaları kullanarak çok daha ferah ve geniş bir salon hissiyatı yaratmanız mümkün. Aynalarla ilgili dikkat etmeniz gereken tek ve en önemli nokta, onları ışığı yansıtacak şekilde yerleştirmek olmalı. Farklı formlarda kesilmiş aynalardan oluşan minik bir köşe yaparak ışığı yansıtmanın yanı sıra aynaları çok daha dekoratif bir biçimde de değerlendirebilirsiniz.

SALONUNUZU DAHA GENİŞ GÖSTERECEK ÖNERİLER

Yaratıcı Alan Kullanımı

Sıra, renk ve desenlerle yarattığınız illüzyonları bir kenara bırakıp pratik düşünmeye geldi. Bunun için en büyük yardımcınız ise fonksiyonel mobilya tasarımları olacak. Mevcut alanın size sunduğu çözümlere alternatif olarak kişiselleştirebileceğiniz farklı tasarımlarla kendinize daha fazla alan yaratabilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin renk ve görünüme yönelik değişiklikler haricinde duvarlarınızda kendinize ek alan yaratma yoluna gidebilirsiniz. Gömme dolaplar ya da ahşap paneller kullanılarak hazırlanmış yüksek kitaplıklar gibi tamamen salonunuza özel tasarımlarla yerden tasarruf edebilir ve çok daha ferah bir mekan elde edebilirsiniz. Kapı çevresi ve üstünü kaplayan, niş ya da raf tarzındaki dolaplar, katlanabilir masa ve sandalyeler de ihtiyacınız olan ek alanları yaratmada harika çözümler sunabilir.