YAŞAM ALANLARINIZI BİR ÇIRPIDA YENİLEYECEK DEKORASYON İPUÇLARI

Ev dekorasyonu, yaşam alanlarınıza tazelik ve yenilik getirecek irili ufaklı tüm işleri kapsayan ve birçokları için oldukça detaylı şekilde ele alınan bir konu. Diğer yandan korkulduğu kadar da karmaşık değil. Yaşam alanlarınızın bir ya da birkaçı için gerçekleştirilebileceğiniz ufak değişiklik ya da yenileme işlemleri de, dekorasyon sürecinizin bir parçası olarak görülmeli. Eğer tüm evinizi baştan aşağı yenilemek için yeterli bütçeye ya da zamana sahip değilseniz, yaşam alanlarınızı bir çırpıda yepyeni bir atmosfer yaratacak ipuçlarımıza göz atarak işe koyabilirsiniz.

YAŞAM ALANLARINIZI BİR ÇIRPIDA YENİLEYECEK DEKORASYON İPUÇLARI

Işık Mühim: Aydınlatmalar

Aydınlatma konusu genellikle sona bırakılır ancak biz bu konunun birçok kararda da belirleyeceği olacağını düşündüğümüzden en başa almak istiyoruz. Tabii burada aydınlatmadan kastımız yalnızca yapay ışıklandırmalar değil, evinizin aldığı doğal ışığa bağlı olarak, fikirlerinizi uygulayacağınız alanı daha aydınlık ve ferah bir görünüme kavuşturmak. Bunun için uygulayabileceğiniz birçok yöntem mevcut. Öncelikle çok fazla ışık almayan bir alanda gerçekleştirecekseniz, açık renkli duvar boyaları, geniş ve yine açık renkli yer kaplamalarını tercih ederek daha geniş ve aydınlık bir his veren alanlar elde edebilirsiniz. Eğer yapay ışıklandırmalardan yardım almak istiyorsanız, bu aydınlatmaları yüksek olarak konumlandırmaya özen gösterin. Işıklandırmalarınızın normalden çok büyük ya da çok küçük olması da, görsel olarak alacağınız verimi düşürebilir. Son olarak, tasarımcıların ‘negatif alan’ olarak tabir ettiği, yaşam alanınızdaki boş alanları çoğaltmaya gayret edin. Hem sizin hem de yaşam alanlarınızın nefes almasına olanak sağlayan negatif alanlar, büyük bir özenle çizdiğiniz dekoratif çizgileri vurgular ve gözlerinizi dinlendirir.

YAŞAM ALANLARINIZI BİR ÇIRPIDA YENİLEYECEK DEKORASYON İPUÇLARI

Odak Noktanızı Belirleyin

Yaşam alanlarınızın tamamen size özel ve bir o kadar da şık olmasını istiyorsunuz ancak bu amaçla çıktığınız yolda kendinizi geçici trendlere kaptırmanız olası. Ev dekorasyonunda elbette ki zamansız detaylar her zaman olacaktır, ancak her biri dikkatli dozlarda eklenmesi gereken bu detaylar bir araya geldiğinde, sizleri büyük bir kaos ile karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle, yaşam alanınızda ilk olarak bir odak noktası belirleyin. Bu odak noktası, salonunuzdaki şömine, mutfağınızdaki tezgah ya da yatak odanızdaki yatağın baş bölümü olabilir. Bu nokta, göze çarpmasını istediğiniz detaylara yer verdiğiniz bölüm olsun ve diğer irili ufaklı hiçbir detayın bu rolü çalmasına izin vermeyin. Kullanacağınız alanın genişliğine göre, bu odak noktasını genişletebilir ya da daraltabilirsiniz. Eğer yalnızca yeni dekoratif ürünler aracılığıyla bir yenilemeye gidecekseniz, bu değişiklikleri kanepe, halı / kilim, perde, mutfak dolapları, banyo aynası ya da avize gibi parçalar ile gerçekleştirmeye özen gösterin.

Dekorasyon Detaylarıyla Fark Yaratın

Değişikliğin ilk kuralı fark yaratmaktır. Yaşam alanlarınızda fark yaratmak içinse çok büyük değişikliklere gitmenize gerek yok. Eğer zemin kaplamalarınızı değiştirmek ya da duvar boyalarınızı yenilemek size an itibariyle fazla radikal geliyorsa, değişikliklerinize ufak adımlarla başlayabilirsiniz. Bu adımlardan ilki ve belki de en etkilisi; mutfak, banyo, oturma odası ya da yatak odanızda tercih edebileceğiniz panel ve profil değişiklikleridir. Farklı büyüklük, doku ve desendeki paneller; mutfak ya da banyo dolaplarınızda fark yaratabileceği gibi, tamamen size özel bir kitaplık ortaya koymanızda da size yardımcı olabilir. Kenar, taç, süpürgelik, yüzey, masa ayağı veya kapak gibi çeşitlendirmelere gideceğiniz profiller de, yaşam alanlarınızın değişiminde bir ‘Big Bang’etkisi yaratabilir. Hızlıca bu değişimin bir parçası olmak için, geniş renk ve desen seçenekleri ile birbirinden özgün tasarım olanakları sunan AGT Panel çözümlerine buradan hızlıca göz atabilirsiniz. Panelleri hangi mekanda tercih ederseniz edin, değişimi ilk aşamadan itibaren hissetmeye başlayacaksınız. Açık renkteki süpürgelerle daha ferah bir mutfağa kavuşabilir ya da sade duvar profilleriyle salonunuzu baştan başa kolayca yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Daha yaratıcı değişiklikler içinse, yatak odanızdaki gardırop kapakları ya da ofis mobilyaları, yemek masaları ve sehpalarda rahatlıkla tercih edebileceğiniz farklı ebat ve renklerdeki masa ayağı profillerinden yararlanabilirsiniz. Tek bir dokunuşla yepyeni bir yaşam alanı, işte bu kadar kolay.