fbpx

Bize Sorun ve Kaliteye Ulaşın

Sizlerin merak ettiği soruları, cevaplarıyla birlikte hazırladık ve sizlere sunuyoruz.

Merak Ettikleriniz
Burada!

Üretimden kalite politikamıza, ürünlerimizden mağazamıza kadar merak ettikleriniz tüm soruların cevaplarına buradan ulaşacaksınız.

LAMİNAT PARKE NEDİR? NASIL YAPILIR?

Ağaç liflerinin preslenmesi ve kilit açılmasıyla elde edilen HDF panellerin lamine edilmesiyle yapılan dekoratif plakalardır.

LAMİNAT PARKENİN İÇERİSİNDE NELER VARDIR? NEYDEN OLUŞUR?

Üst kaplama: Darbelere ve çizilmelere karşı parkeyi koruyan bölümdür.

Dekor kağıdı: Parkeye o eşsiz güzellikteki renk ve deseni veren bölümdür.

Hdf: Çok yüksek seviyede lif levha bulunduran ana kısımlardan biridir.

Balans kağıdı: İnsan sağlığı için en değerli bölümlerden biridir. Nemden uzak tutar, elektrik çarpılmasından korur ve stabilizasyonu sağlar.

HALIFLEKS ÜZERİNE LAMİNAT PARKE DÖŞENEBİLİR Mİ?

Maalesef ki halıfleks laminat parke döşemek için uygun bir zemin değildir. Çünkü, esnek bir yapıya sahip olan halıflekste kilit kısımlara fazla yük binince olumsuz sonuçlar doğabilir.

FAYANS ZEMİNİN ÜZERİNE LAMİNAT DÖŞENEBİLİR Mİ?

Yapılabilir ancak önce bir değerlendirme yapılmalıdır. Engebeler ve yüksekliği iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Yalıtım şiltesinin durumu için önden bir keşif yapılmalıdır. Konu için üretici ile iletişime geçmek en sağlıklı yoldur.

YERDEN ISITMANIN ÜZERİNE LAMİNAT PARKE DÖŞENEBİLİR Mİ?

Evet, sıcak sulu yerden ısıtmanın üzerine döşenebilir. Ancak usulüne uygun bir şekilde yapılması şarttır. Burada mutlaka yalıtım şiltesi yerden ısıtmaya göre uyarlanmış olmalıdır, ısı geçirim direnci yüksek olursa parke zarara uğrayabilir.

Farklı olarak elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde ise laminat parkenin bu kullanıma uygun olup olmadığı iyi bir şekilde denetlenmelidir. Uygulanmış bir laminat parkenin yüzey sıcaklığı en fazla 26  °C derece olmalıdır. Teknik incelemeler sonucu laminat parke döşenmeli ve kontrol edilmelidir.

LAMİNATIN BELİRLİ BİR YÖNDE DÖŞENMESİ ŞART MIDIR?

Dünya üzerinde uygulanan tüm laminat döşeme işlemlerinde ışık yansıma yönü esas alınmaktadır. Uygulanacak yerlere de bu şekilde yapılması tavsiye edilir.

KENAR/GENLEŞME DERZLERİNİN GENİŞLİĞİ NE KADAR OLMALIDIR?

Yaşanılan bölgenin iklimsel durumuna göre laminat parkenin ögeleri arasında alansal boyut farklılıkları olabilir. Bu bağlamda üreticinin/tedarikçinin yönergelerine göre ön görülen en az 15 mm veya daha geniş kenar derzleri bırakılacak şekilde döşemenin gerçekleştirilmesidir.

LAMİNAT PARKE İÇİN ŞİLTE MALZEMELERİ GEREKLİ MİDİR?

Tabii ki gereklidir. Yer sistemleri olarak adlandırdığımız ögeler arasında laminat tahtası, şilte ve zemin bulunmaktadır. Dünya’nın en kaliteli bir laminat parkeleri, tüm özelliklerini en iyi şekilde gösterebilmeleri için, şilte döşeme sisteminin bir parçası olarak hareket edilmelidir.

ZEMİNİME HANGİ PARKE DAHA UYGUNDUR?

Parkeyi seçmeden önce uygulanacak olan odadaki veya bölümdeki duvar rengi ve mobilya tarzını belirlemelisiniz. Aklınızdaki tarzı oturttuktan sonra parke seçimini gerçekleştirip hayal ettiğiniz atmosferi yakalayabilirsiniz.

LAMİNAT HİJYENİK Mİ?

Laminat parke kapılı yüzeyi ve anti bakteriyel koruyuculuğu sayesinde oldukça hijyenik bir yapıya sahiptir. Özellikle çocuklarınızla parke üzerinde gönül rahatlığıyla oyunlar oynayabilirsiniz. Melamin reçinesi gibi sert bir malzemeden oluştuğundan dolayı kirin ve bakterilerin döşeme içlerine girmesine izin vermez.

LAMİNAT PARKENİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

Parke üzerinde oluşan toz ve kiri hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bunun için bir süpürge veya elektrikli süpürge yeterli olacaktır.

Ayrıca, suyu iyice sıkılmış ‘’hafif nemli’’ diyebileceğimiz bir bezle de aralıklı olarak silinebilir. Burada önemli bir nokta, derzlerin içerisine suyun kaçmamasıdır. Temizleme suyu seçerken de piyasa koşullarına göre en iyi olanı tercih edilmelidir.

Bir önemli nokta daha! Laminat parkede çirkin lekelere, çizgilere ve yürüme izlerine yol açmaması için hiçbir zaman cila kullanılmamalıdır.

LAMİNAT PARKEMİN ÇİZİLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Ev veya ofis içlerinde bulunan ağırlığı fazla mobilyaların ayaklarına kaydırıcı ve yumuşak aparatlar kullanabilirsiniz. Yer değiştireceğiniz zaman sürüklememeye özen gösteriniz. Kaldırıp taşımak daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Eğer sürüklenmesi gerekiyorsa da yukarıda belirttiğimiz kaydırıcı aparatlar kullanılabilir. Parkeleri aşındıracak ve zarar verecek temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Bulaşık teli gibi ağartıcı maddeler uzak tutulmalıdır.

LAMİNAT PARKEYİ MERDİVENLERDE KULLANABİLİR MİYİM ?

Hem dekoratif olarak hem de sağlık için çok iyi bir seçenek olacaktır. Tabii ki öncelikli bir fizibilite çalışması şarttır.

MONTAJ SIRASINDA DUVAR MESAFESİ DİKKATE ALINMALI MI?

Döşeme ustasının bunu mutlaka dikkate alması gerekir. Duvar ile parke arasındaki mesafeyi 12-15 mm olarak ayarlamalıdır. Montaj sırasında da genleşme derzleri kullanmalıdır. Bunun için tedarikçi ya da üreticinin yönlendirmeleri dikkate alınmalıdır.

TEKERLEKLİ SANDALYELER İÇİN LAMİNAT PARKE UYGUN MU?

Tekerlekli ofis sandalyeleri için kullanıma uygundur.  Parkeye zarar vermemesi için yumuşak ve lastik tekerlek kullanılması daha iyi bir seçenek olacaktır.

LAMİNAT PARKE NEDEN KABARIR?

Su Basması

Su, bilindiği üzere parkelerin en zorlu düşmanıdır. Olabilecek su baskınlara orta ve düşük kalitedeki parkeleri bir daha kullanılamaz hale getirebilir. Ama kaliteli parkeler içerisindeki koruyucu özellikleri sayesinde kullanılmaya devam edebilir.

Bunun dışında eğer bir su baskını yaşarsanız ilk olarak süpürgelikleri sökmelisiniz.

Kabarma Şişme

Parkelerin döşemesi yapılırken belirtilen ölçülerde kenar boşlukları bırakılmalıdır. Çünkü, ortamdaki nem ve rutubet parkede uzama yapabilir. Bu uzayan kısımların da duvara temas etmesi sonucu parkelerde kabarma ve şişme meydana gelir.

Bu durumu gidermek için önce süpürgelikleri söküp uzayan kısımları kesici alette kesmeniz çözüme ulaştıracaktır. Ancak ilk döşeme sırasında kenar boşluklarını mutlaka dikkate almalısınız.

ZEMİN NASIL OLMALIDIR?

İyi bir laminat parke için iyi özelliklere sahip zemin gereklidir. Bu özellikler de düzgünlük ve sağlamlıktır. Özellikle uzun yıllara sağlıklı bir şekilde parke kullanımı yapmak istiyorsanız zemin şapının kumlama yapmamasına ve gelebilecek darbelere karşı sağlam olmasına özen göstermelisiniz. Bu özellikleri karşılamayan zeminler varsa da yeniden şap yapılması gerekmektedir.

Zemin üzerinde yer alan eğrilikler ve çukurlar mutlaka giderilmelidir. İlerleyen süreçlerde parkelerin kilit noktalarında çözülmeler meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için döşeme işleminden önce buralar düzeltilmelidir.

BANYOYA LAMİNAT PARKE DÖŞEMESİ YAPABİLİR MİYİM?

Hayır, yapılamaz. Çünkü, su ve nem laminat parkenin azılı düşmanıdır. Banyo veya sauna gibi nemli ortamlara bu işlem uygun değildir ve tavsiye edilmez.

LAMİNAT PARKENİN BİR KISMI DÖŞENSE BİLE KULLANIMA UYGUN MUDUR?

Evet, uygundur. Laminat parkeleriniz monte edildikten hemen sonra kullanılabilmektedir. Bunun için odanızın bir kışını laminat parke döşedikten sonra mobilyaları üzerine koyup diğer kısmına monte işlemi yapabilirsiniz.

Duvar Profillerinde
Merak Ettikleriniz!

Duvar Profili Ürünlerde Merak Ettiğiniz ve Sıkça Sorulan Soruları İnceleyebilirsiniz

DUVAR PROFİLLERİ NERELERDE KULLANILIR?

İster ev ister ofis olmak üzere birçok yaşam alanına uygun bir üründür.

DUVAR PROFİLLERİ SAĞLIKLI MIDIR?

İçerisinde bulunan hijyen özelliği sayesinde sağlıklı bir alan oluşturmaktadır.

DUVAR PROFİLLERİN MONTAJI KOLAY MIDIR?

Puzzle mantığında kurum kolaylığına sahip olan duvar profilleri hızlı ve basit bir montaj işlemiyle hemen kullanılır.

DUVAR PROFİLLERİNİN İÇ YAPISINDA NE VARDIR?

Duvar kaplama profilleri, yoğun lifli malzeme olan MDF üzeri PVC kaplama yöntemi ile oluşturulan sağlıklı bir üründür.  

HAM MDF ÜRÜNLERİNE BOYAMA İŞLEMİ YAPILABİLİR Mİ?

Mobilya toz boyası ile ham MDF’lere lake boyama işlemi yapılabilmektedir.

DUVAR PROFİLLERİ TEMİZLENEBİLİR Mİ?

Evet, kolay silinebilme özelliğine sahiptir.

DUVAR PROFİLLERİ DIŞ MEKANLARDA KULLANILABİLİR Mİ?

Malzeme yapısı ve kullanım alanı olarak dış mekanlara uygun bir ürün değildir.

DUVAR PROFİLLERİ DARBELERDE HEMEN BOZULUR MU?

MDF sert bir ürün olduğu için darbelere karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir.

DUVAR PROFİLLERİNİN FARKLI RENKLERİ VAR MI?

Çeşitli model ve renk skalasına sahiptir. Dekorasyonun yapısına uygunluk sağlar.

DUVAR PROFİLLERİNİN MONTAJINDA USTA GEREKLİ MİDİR?

Evet, montaj ustalarıyla profilleri monte etmek en sağlıklı yöntemdir.