fbpx
acarkon kereste modelleri 1

Acarkon Kereste

Aradığınız; net sınıflandırma, istenilen ebatta kesim ve her aşamada kontrol ile standart kalitenin korunması ise doğru yerdesiniz.

Çam

Kullanılan her alanda uzun yıllar dayanıklılık sağlayan çam keresteleri; özellikle inşaat sektöründe tercih edilmekte olup, ahşap doğramalarda sıklıkla tercih edilmektedir.

acarkon keresme modelleri 2
acarkon kereste modelleri 3

Köknar

Kullanılan her alanda uzun yıllar dayanıklılık sağlayan çam keresteleri; özellikle inşaat sektöründe tercih edilmekte olup, ahşap doğramalarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Kavak

Ağırlık olarak hafif, maliyet olarak ekonomik olan kavak keresteleri; inşaat sektöründe kalıplık olarak tercih edilmektedir.

acarkon keresme modelleri 4
acarkon ithal agaclar.jpg

İthal Ağaçlar

Genellikle iç mekan uygulamalarında tercih edilen ithal keresteler; rendeleme, vidalama gibi işlemlerde uygulayıcısına keyifli bir işçilik sunar. Kendi içlerinde birçok farklı çeşide sahip olan ithal keresteler, ihtiyaca göre farklı ülkelerden ithal edilerek tüketicimize sunulur.

Kereste Modelleri

Tomrukların belirli standartlara göre kesilerek biçilmesi ile kereste elde edilir. Çeşitli ihtiyaçlara göre kereste modelleri yer alır. Kullanım alanlarının genişlemesi ile bu çeşitlilik artmıştır. Özellikle ağır işler için farklı kereste çeşitleri kullanılır. Bu keresteleri aynı zamanda farklı ölçülerde ve genişliklerde üretmek de mümkün.

Kereste Nedir?

Ağaç tomruklarının kesilerek biçilmesi sonucu meydana gelen ve genellikle inşaat, marangozluk işlerinde kullanılan ağaç malzeme olarak tanımlanabilir. Kereste, ağaçları ve dallarını oluşturan bir malzemedir. Sert yapıya sahiptir.

Kereste Türleri

Keresteler sert ağaç kerestesi ve yumuşak ağaç kerestesi olmak üzere iki türü vardır. Sert ağaç keresteleri genellikle inşaat sektöründe, dış mekanlarda, mobilya üretiminde, gemi yapımında kullanılır. Bu sert ağaç kerestelerinin damarları oldukça sıkıdır ve yetişmeleri de çok uzun zaman alır.

Bu kereste türlerine örnek olarak da şunlar verilebilir;

  • Meşe,
  • Kayın kereste,
  • Kestane,
  • Ceviz.

Yumuşak ağaç kereste türleri ise, daha çok inşaat sektöründe ve ambalajlama işlerinde kullanılıyor. Bu Konya orman ürünleri kereste türlerine örnek olarak da göknar, ladin, kavak ve çam verilebilir.

Yarma Kereste

Kerestenin damarlarının yönünde yarılarak ve şekillendirilerek üretilen kereste türüne yarma kereste deniyor. Keresteler kesilme şekillerine göre de çeyrek kesim ve düz kesim kereste olarak iki gruba ayrılıyor. Bu yarma kerestelerin üretimi oldukça beceri isteyen bir kerestedir. Aynı zamanda çok da vakit gerektiriyor. Ancak düşük verimlilik düzeyine sahiptir. Bu açıdan Konya kereste olarak çok fazla tercih edilen kereste türleri değildir.

Silinmiş Kereste

Kesme, biçme ve kurutma işlerinin yapıldığı kereste çeşitlerinden biri de silinmiş kerestedir. Silinmiş keresteler farklı ölçülerde üretilebilir. Ağır işlerde kullanmak için genellikle silinmiş kereste tercih edilir. Çam, ladin, gürgen gibi ağaçlardan yapılan silinmiş keresteler daha fazla uzun ömre sahip oluyor. Bu ağaç türleri oldukça dayanıklı olan ağaçlardır. Bu açıdan konya kereste üreticileri bu ağaçlardan elde edilen keresteleri tercih ediyor. Silinmiş keresteler genellikle masa, kapı, pencere, çatı iskelesi, tavan döşemesi, yer döşemesi ve inşaat işlerinde kullanılıyor.

Silinmiş Kereste Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Kereste alırken diri odundan yapılmış olması, güzel kokması, leke olmaması, dayanıklı ağaçtan yapılmış olması, parlak olması, çatlakların olmaması, damarlarının boyuna doğru olması ve ölü budaklardan ayrılmış olmasına dikkat edilmelidir. Bu açıdan kereste üreticileri bunlara dikkat edilmesini öneriyor.

Kereste Fiyatları

Kullanıldığı ağaç türüne göre kereste fiyatları değişebiliyor. Bir kavak ağacından yapılan kereste, daha düşük bir fiyatla alınabiliyor. Ülkemizde kavak ağacı oldukça fazla sayıda bulunuyor. Kavak ağaçları kolay bir şekilde yetişen ağaç türüdür. Kereste olarak kullanılması da uygun bir ağaçtır. Oldukça düşük fiyata sahiptir. Bu açıdan sıklıkla kavak ağacından yapılan keresteler tercih ediliyor. Yapıları bakımından da oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Ceviz ağacından yapılan keresteler ise fiyat bakımından daha yüksektir. Bunun sebebi de, ceviz ağaçları zor yetişir.